Here’s to the Winners

Recipients of Vanguard Awards through the years
Author:
Publish date:

DISTINGUISHED LEADERSHIP (Men)



2004
Michael Willner


2003
Nickolas Davatzes


2002
Charles F. Dolan


2001
Gerald M. Levin


2000
John J. Rigas


1999
Leo J. Hindery Jr.


1998
Julian A. Brodsky


1997
Joseph J. Collins


1996
James O. Robbins


1995
Alan Gerry


1994
Richard D. Roberts


1993
Ralph J. Roberts


1992
R.E. “Ted” Turner


1991
Robert Miron


1990
John W. Goddard


1989
Brian P. Lamb


1988
Trygve E. Myhren


1987
Daniel Aaron


1986
William B. Strange Jr.


1985
John V. Saeman


1984
Douglas H. Dittrick


1983
John C. Malone, Ph.D.


1982
Ralph M. Baruch


1981
William J. Bresnan


1980
Robert M. Rosencrans


1979
Burt I. Harris


1978
Edward M. Allen


1977
Sam Haddock


1976
Alfred R. Stern


1975
Amos B. Hostetter Jr.


1974
Frank Thompson


1973
E. Stratford Smith


1972
John Gwin


1971
Milton J. Shapp


1970
Irving B. Kahn


1969
Martin Malarkey


1968
Fred Stevenson


1967
George Barco


1966
Benjamin J. Conroy Jr.


1965
Bill Daniels

DISTINGUISHED LEADERSHIP (women)



2004
Sheila Mahony


2003
Debra L. Lee


2002
Christie Hefner


2001
Kim D. Kelly


2000
Maggie Wilderotter


1999
Judith A. McHale


1998
Ruth Warren


1997
Ann Carlsen


1996
Char Beales


1995
Bobbi L. Kamil, Ph.D.


1994
Sharan Wilson


1993
Ann L. Burr


1992
Pat Thompson


1991
Ruth L. Otte


1990
Geraldine B. Laybourne


1989
Gayle L. Greer


1988
Lucille E. Larkin


1987
Beverly A. Harms


1986
No Award


1985
Susan C. Greene


1984
Sally M. Davison


1983
Kathryn Hilton Creech


1982
Carolyn S. Chambers


1981
June E. Travis


1980
Gail Sermersheim


1979
Kay Koplovitz


1978
Anna Marie Hutchinson


1977
No Award


1976
Beverly Land


1975
Beverly Murphy

YOUNG LEADERSHIP



2004
Dallas Clement


2003
Lynne Elander


2002
Edward Carroll & Ellen M. East


2001
Sean R.H. Bratches & Tracy Lawrence


2000
William F. Goodwyn


1999
Megan Stevens-Hookey


1998
Lela Cocoros & Eason Jordan


1997
Bradley J. Siegel


1996
Kate McEnroe


1995
Shellie Rosser & Susan Swain


1994
Scott Sassa


1993
Scott P. Kurnit


1992
Tim Robertson


1991
Brian L. Roberts


1990
Kevin H. Rorke


1989
Terence F. McGuirk


1988
Timothy P. Neher


1987
C. Ronald Dorchester


1986
Marc B. Nathanson


1985
James S. Cownie


1984
John D. Evans


1983
James O. Heyworth


1982
Kay Koplovitz


1981
Frank M. Drendel


1980
Brian Lamb


1979
Richard W. Loftus


1978
David Wicks

PROGRAMMERS



2004
Susan Swain & Rob Kennedy


2003
Chris Albrecht


2002
Herb Scannell


2001
Jeffrey L. Bewkes


2000
Betty Cohen


1999
Matthew C. Blank


1998
Daniel E. Davids


1997
John O. Wynne


1996
Steven M. Bornstein


1995
Lee Masters


1994
Nickolas Davatzes


1993
Thomas E. Freston


1992
Winston H. Cox


1991
John S. Hendricks


1990
R. E. “Ted” Turner


1989
Dr. Hal Morse


1988
Michael J. Fuchs

ASSOCIATES AND AFFILIATES



2004
Rouzbeh Yassini


2003
John D. Clark Jr.


2002
William G. McGorry


2001
Norval D. Reece


2000
Paul S. Maxwell


1999
James F. McDonald


1998
Edward Breen


1997
John W. Waller III


1996
William H. Lambert


1995
Brian Deevy


1994
Richard Perry


1993
Gordon E. Halverson


1992
Phillip J. Hogue


1991
Hal M. Krisbergh


1990
John Egan


1989
Maggie Wilderotter


1988
Abe H. Sonnenschein


1987
Robert J. Mathews


1986
Robert J. Wussler


1985
John H. Levergood


1984
Frank M. Drendel


1983
Andrew F. Inglis


1982
John J. Sie


1981
R.E. “Ted” Turner


1980
Sidney Topol


1979
Gerald M. Levin


1978
Bruce Merrill


1977
Richard L. Jackson


1976
Ray V. Schneider


1973
NCTA Associate Members

SCIENCE AND TECHNOLOGY



2004
Robert Zitter


2003
Mark Coblitz


2002
David M. Fellows


2001
Michael T. Hayashi


2000
Tony G. Werner


1999
Dr. Richard R. Green


1998
William Schleyer


1997
Brian James


1996
James O. Farmer


1995
William W. Riker


1994
Vito Brugliera


1993
Thomas G. Elliot


1992
Nick Hamilton-Piercy


1991
Dan Pike


1990
Ted E. Hartson


1989
David M. Pangrac


1988
David J. Large


1987
Walter S. Ciciora, Ph.D.


1986
Joseph E. Van Loan


1985
Abe Sonnenschein


1984
Robert A. Luff

CABLE OPERATIONS MANAGEMENT



2004
Ann Montgomery


2003
Gary T. McCollum


2002
John N. Rigsby


2001
Stephen B. Burke


2000
Leo Brennan & James P. Cottingham


1999
Mary L. Cotter

GOVERNMENT & COMMUNITY RELATIONS



2004
Jennifer Mooney


2003
Richard H. Beahrs


2002
Joseph W. Waz Jr.


2001
William K. Geppert


2000
Bertram W. Carp


1999
Stephen R. Effros

MARKETING



2004
Joseph Rooney


2003
Kevin J. Leddy


2002
Len Fogge


2001
Pamela Euler Halling


2000
Douglas V. Holloway


1999
Whitney Goit II


1998
Curtis Symonds


1997
Joshua Sapan


1996
Chris Moseley


1995
Char Beales


1994
Mark Greenberg


1993
Julia W. Sprunt


1992
Gordon R. Herring


1991
Matthew C. Blank


1990
D. Lowell Hussey


1989
Ajit M. Dalvi


1988
John K. Billock


1987
Doug Wenger


1986
Charles C. Townsend III


1985
Jerry Maglio


1984
Winston H. “Tony” Cox

Related